Відеозапис ДАІшника
звичайною камерою – доказ чи ні?
В деяких регіонах України ДАІ взяла на озброєння «новий» спосіб фіксації порушень ПДР. Сидячи в салоні службового авто, чи перебуваючи на відкритому просторі інспектор «ловить» порушників ДТП на цифрову відеокамеру.
На думку цих працівників ДАІ така фіксація усуває суб’єктивність у висновках інспектора, і є незаперечним доказом винуватості порушника. Якщо з першим висновком до певної міри можна погодитись, то другий в більшості випадках не співпадає з реальністю.
Доказами, відповідно до ст. 251 КУпАП, є такі фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення. І оцінює посадова особа докази….. керуючись законом і правосвідомістю (ст. 252 КУпАП).
Тобто доказ повинен бути зібраним із дотриманням встановленої законами і підзаконними актами процедурою. Не може вважатись доказами такі дані, які зібрані з порушенням закону.
Відеозапис звичайною цифровою
камерою не може вважатись належним доказом, і не може враховуватись при
встановлені винуватості особи у вчинені адміністративного правопорушення. Такий відеозапис порушує кілька норм законів і підзаконних актів і саме
тому не відповідає ст. 251 і 252 КУпАП.
У випадку, якщо Вас зупинив інспектор і як доказ Вашої вини вказує на відеозапис будь-яким технічним приладом:
1. дізнайтесь в нього чи це «спеціальний технічний прилад», а не звичайна повсякденного використання «мильниця»;
2. поцікавтесь чи сертифікована ця камера в Україні і чи пройшла спеціальну повірку та вимагайте сертифіката і свідоцтва про повірку;
3. попросіть інспектора щоб він показав Вам журнал обліку використання технічних приладів та технічних засобів.
Переважна більшість використовуваних відеокамер не сертифіковані, не пройшли повірки та не записані у відповідному журналі. Окрім цього, навіть при наявності цих обов’язкових передумав для використання технічних приладів, є інші норми законів, які також повинні виконуватись ДАІ. Для нас поки не відомо жодного випадку використання «спеціального технічного засобу» у повній відповідності із законами і підзаконними актами, які регулюють їх використання.
Виходячи з цього, на даний момент, всі порушення, які фіксуються за допомогою спеціальних технічних засобів повинні додатково підтверджуватись іншими фактичними даними – поясненнями особами, показами свідків, експертів і тд., які також отримані у відповідності із встановленою законом процедурою.
Тому, якщо Ви переконані, що не вчинили порушення ПДР, а інспектори ДАІ запевняють, що відеозапис знімає всі питання, Ви всерівно, з нашою допомогою, зможете добитись справедливості.